Sokan becsülik le (főleg a magyar kormányzati körökben és híveik táborában) Kelet-Európa veszélyeztettségét és az orosz agressziónak való kitettségét. Négy érv szokott megjelenni az oroszok lehetséges európai expanziója ellen: 1.Oroszország nem mer NATO államot megtámadni 2.Gyengébb mint a NATO 3.Túl kicsi az orosz GDP 4.Nem bír Ukrajnával sem, akkor hogyan bírna Európával.
Nos nézzük sorban röviden: Igenis meg mer támadni NATO államot mert Trump óta nem kell tartania attól, hogy az USA bevatakozna 2.Oroszország valóban gyengébb a NATO-nál, de az USA-t ha kivesszük a képletből, akkor már egészen más a helyzet, úgy már erősebb mint az európai NATO 3.Az orosz GDP valóban csak a tizedik legjelentősebb a világon, de az ipari termelés kapacitása nagyon jelentős és kínai támogatással képes egy akár évekig tartó újabb háborúra. 4.Az orosz haderő elbír Ukrajnával csak idő kérdése (sajnos) és utána Kelet-Európa lerohanása már könnyebb feladat lesz, mert a 9-10 itteni ország együttesen is gyengébb mi a jelenlegi megerősített ukrán haderő. A folytatás átvett cikk a világesemények blogról:
Kelet-Európa lerohanása
Vlagyimir Putyin politikája mindig is a régi Szovjetunió helyreállítását célozta, bár 1999-es hatalomrakerülését követő években ez még közvetlenül nem jelent meg a hivatalos diplomáciai törekvéseiben. A választóvonalat pályafutásában alighanem a 2008-as esztendő jelentette, amikor nagy orosz haderőreform elindult és a grúzia elleni háború is megkezdődött, innentől agresszív expanzióba kezdett. A Krím félsziget 2014-es megtámadását Kelet-Ukrajna megszállása követte, majd Szíria bombázása (az ottani támaszpontjairól kiindulva). Jelenleg ott tartunk, hogy az USA, Donald Trump behódoló politikáján keresztül mindenben legitimálja Putyin telhetetlenségét. Az orosz vezető magánvagyonás a Forbes és Elom Musk is 200 milliárd dollára becsüli (szembe például Trump 7 milliárdjával), ami azt jelenti, hogy a politika mocskos világában szinte bárkit megvehet (és vesz is). Összegezve: hatalmas a hadserege, nála van a bolygó legtöbb atomtöltete és ő a világ leggazdagabb embere is jelenleg.
A kép forrása: haboruk.blog.hu
Ami az orosz hadsereget illeti: az ukrajnai háború három éve után már 1,5 milliós (több mint 200 dandárja áll fegyverben) és a leginkább harcedzettnek számít az egész világon. Eközben Európában a törököket leszámítva az 5 legnagyobb létszámú hadsereg együttesen sem éri el az 1 millió főt. Lengyelország (202 100), Franciaország (200 000), Egyesült KIrályság (184 860), Németország (181 600) és Olaszország (165 500) hadserege összeadva is csupán 934 ezer katona, ami az orosz hadsereg kétharmada. Ez a 900 ezer fő egyébként a háborús Ukrajna mai hadsereglétszámával azonos. Ráadásul alig akad közös katonai egység, minden nemzet saját ki hadseregét tartja fenn (minimális az összehangolódás). Európa ma katonailag tehát nagyon gyenge, az USA nélküli nézve harcértéke töredéke az oroszok hadseregének. Másként fogalmazva, ha Putyin lezárja az ukrajnai háborút, akkor Kelet-Európa lerohanása már rutinfeladat lesz katonái számára.
A veszélyben lévő 9 ország: Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Moldova és Bulgária. Ezek mindegyike tagja volt 1945 és 1991 között a Szovjetunió érdekszférájának és Putyin újra ezt a hatalomfelosztást szeretné visszahozni. És megvan minden esélye is arra, hogy gond nélkül megvalósítsa tervét. Az egyetlen hatalom, mely megálíthatná ebben az az USA lenne, de Trump nyilvánvalóvá tette, hogy magára hagyja Európát (főleg Kelet-Európáért nem akar és nem is fog kockáztatni).
Az ukrajnai háború lezárása 1 éven belül megvalósul, feltehetően még 2025-ben. Putyin pedig minden megyét megkap ahová csak katonái betették a lábukat, vagyis kb Ukrajna 25-30%-át (jelenleg 18-19 százaléka az övé) és Ukrajna semmilyen komoly ganarciát nem kap új határai megvédésére. Mindezek miatt 2-3 évnyi feltöltés, gyorsított fegyverkezés és talpraállás után Putyin újra megindítja Kelet-európai hadműveleteit a maradék Ukrajnáért és az említett 9 Kelet-európai ország megszállására. És ez ellen senki nem tehet az égvilágon semmit. Hogy mikor? Mivel az orvosok 2030 utánra már bizonytalan életidőt jósolnak Putyinnak (aki egyébként idén októberben lesz 73), így 2030-ig a legvalószínűbb.
A megszállt országok számára sajnos nincsenek túl jó kilátások, hiszen Oroszországnak egyáltalán nem érdeke ezek jólétben tartása vagy fejlesztése. Sokkal inkább piacoknak, ütköző-zónának, stratégiai területeknek és kifosztandó régióknak kellenek csupán számára.