Defcon

A NATO esélye az orosz-kínai tengellyel szemben

2024. december 20. - DEFCON_

Valójában az orosz-kínai tengelyhez hozzá-számítandó Észak-Korea és Irán is, nem beszélve a CSTO katonai szövetség államairól illetve a Sanghaji Együttműködési Szervezet tagjairól. Az összesen így már 12 országból álló szövetség a legnagyobb létszámú hadsereg kiállítására képes (az egész világon), mely sokszorosan múlja felül a NATO katonai élőerő-létszámát (ehhez a fölényhez elegendő csupán a kínai, indiai, orosz és észak-korea hadseregeket is összeadni). Atomfegyerek terén is előnyben van az ázsiai szövetség, hiszen jelenleg Oroszország rendelkezik a legnagyobb atom-arzenállal (Kína, Pakisztán, India nélkül is). Hagyományos fegyverek terén van némi hátrányuk, de a kínai fegyverkezés üteme itt is közelíti már a NATO-t. Az ázsiai összefogás néhány év alatt utoléri a NATO-t például a vadászgépek számában a harckocsik terén pedig már most beelőzték őket (leginkább az orosz harckocsi-park hatalmas mérete miatt)

katonai_tombok_2024.jpg

A kép forrása: reddit.com

Mindent egybevéve, a NATO esélyei egy esetleges globális háborúban nem túl biztatóak jelenleg. Ha ez a bizonyos háború atomháborúvá fajul (vagy eleve úgy indul) akkor szinte biztosra vehető, hogy több orosz és kínai élné túl a nukleáris holokausztot mint nyugati (amerikai és európai lakos). Persze kétséges lenne egy ilyen helyzetet győzelemnek nevezni, de attól sajnos még ez a helyzet. Az ázsiai szövetség (nem hivatalos elnevezés egyelőre, bár egyre gyakrabban bukkan fel az "Eastern Alliance" kifejezés) ráadásul folyamatosan bővül szimpatizáns-országokkal. 

A világ nagy katonai szövetségei jelenleg növelni próbálják mind haditermelésüket, mind pedig a katonai kiadásokra szánt pénzügyi kereteiket. A jövő úgy tűnik a fegyverkezési versenyé és a két nagy katonai tömb megalakulásáé. A keleti ugyanis még formálódóban van és a nyugati is változhat még szimpatizáns államokkal. De ha jelenleg kellene fogadást kötni a két szembenálló (és formálódó) félre, igen nagy eséllyel kapna kedvezőtlenebb oddsot a NATO. 

A kialakult helyzet csak akkor változhatna, ha a nyugati NATO államok radikálisan változtatnának katonapolitikai doktrináikon és GDP -jük 3-4 vagy akár nagyobb százalékarányát fordítanák katonai célú fejlesztésekre. (Kivéve persze az USA-t mely eleget tesz most is ennek.) Amellett szükséges volna az is, hogy a kettős politikát folytató NATO tagállamok (mint Magyarország vagy Törökország) ne blokkolhassák a döntéseket. Végezetül az atom-arzenál fejlesztésére is nagy szükség lenne, hogy a NATO utolérje az oroszokat. Kérdéses azonban mindezekre az innovációkra képes lesz e az Észak Atlanti Szerződés az elkövetkező 3-4 évben.

defcon_blog.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://defcon.blog.hu/api/trackback/id/tr9418755906

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nietzsche. 2024.12.22. 22:46:55

Már jelenleg is több vadászgéppel rendelkezik az orosz-kínai-iráni-északkoreai összefogás a globalfirepower szerint. Konkrétan az Ázsiai Szövetség 6 legerősebb államának összesen 3635 db vadászgépe van. Ez az orosz, kínai, india, észak-koreai, pakisztáni és iráni vadászgéppark összesen. Ezzel szemben a NATO hat legnagyobb légierejének (USA, Franciaország, Törökország, Görögország, Spanyolország, Németország) együttesen is csak 2749 vadásszal rendelkezik. A további államok pedig elenyészőek.

DEFCON_ 2024.12.22. 22:50:23

@Nietzsche.: Igen, ha az ember áttekinti a Globalfirepower adatait és szán arra időt, hogy kigyűjtse a két tábor fegyvernemi adatait, akkor meglepő eredményeket kap. A repülőgép-hordozókat kivéve, szinte mindenhol vezet az ázsiai szövetség. Főleg ha Indiát is hozzájuk számítjuk. Ez azért egyelőre kérdéses. India konfliktusban áll mind Kínával mind Pakisztánnal. Kérdéses, hogy végül hova állna. De az biztos, hogy Oroszországgal egyre szorosabb a kapcsolata és hogy az india hadsereg orost fegyverekre épül egyre inkább.

Nietzsche. 2024.12.22. 22:56:48

@DEFCON_: Viszont a repülőgép-hordozók jelentősége már korántsem akkora mint a hidegháború korszakában volt. Ma már a drónok, rakétarendszerek, robotrepülők korát éljük. A harmadik világháború (mely 4-5 éven belül egészen biztosan megkezdődik) nem a hordozók fogják eldönteni az egészen biztos. :)

DEFCON_ 2024.12.22. 23:12:10

@Nietzsche.: Ukrajna sajnos nem tart már ki 4-5 évig (az is csoda, ha még egy évet kihúznak) semmi nem mentheti meg őket az összeolmlástól. És utána egészen biztos hogy valamelyik NATO tagállamra támadnak az oroszok. Bőven megvan hozzá a kellő erejük. Én úgy számolom maximum 2-3 éven belül kezdődik a nagy, globális műsor. 2027-ben, esetleg 2028-ban.

Nietzsche. 2024.12.22. 23:24:57

@DEFCON_: Nem nyerheti meg egyik fél sem. Az atom mindent elpusztít. Ez visszatartó erő.

DEFCON_ 2024.12.22. 23:25:53

@Nietzsche.: Ezt a régiót (Közép-Európát) az éhinség fogja elpusztítani. Ránk nem pazarolnak atomtölteteket.
süti beállítások módosítása