Azok az országok, melyek reális veszélynek találják Oroszország fokozódó agresszióját Európával szemben és hajlandóak tenni is ez ellen, így például összefogni ennek a bizonyos expanziónak a feltartóztatására 2025 március 2-án Londonban találkoztak először. Ezen a megbeszélésen (melyen az időközben oroszbarát politikába kezdő USA nem vett részt) jött létre a Hajlandóak Koalíciója (Coaltition of the willing). Ekkor még csupán 18 ország vezetője jelent meg: Ukrajna elnöke mellett 17 másik állam. Ők tekinthetők az eredeti alapítóknak.
A március 2-án összegyült eredeti alapítók. Forrás: en.wikipedia.org
Később március 11-re a Hajlandók koalíciója (Coaltition of the willing) már 30 országra bővült. Ezen a napon ugyanis 30 európai és ázsiai (pl Japán, Kanada) vezérkari főnöke találkozott Párizsban, hogy összehangolják erőfeszítéseiket Ukrajna megsegítésében és egyuttal megkezdjék katonai együttműködésük minden területre kiterjedő megszervezését. Az új szervezet nem azonos a NATO-val (melyet az USA ural) de egyelőre együttműködik vele. Tagjai sorában pedig nem csak EU tagok szerepelnek.
Március 20-án majd 27-én Páriszban újabb nagyszabású találkozók következtek és a Koalíció már 33 országra bővült. Ezek közül kiemelkednek azok, amelyek hajlandóak katonai erőket is küldeni Ukrajnában (az esetleges fegyverszünet garantálására) és gazdasági teljesítményük is jelentős. A listán ők szerepelnek a legelső 4 helyen:
- Egyesült Királyság
- Franciaország
- Kanada
- Spanyolország
- Németország
- Lengyelország
- Olaszország
- Svédország
- Norvégia
- Finnország
- Dánia
- Észtország
- Lettország
- Litvánia
- Törökország
- Ausztrália
- Új-Zeland
- Ausztria
- Belgium
- Bulgária
- Horvátország
- Ciprus
- Csehország
- Görögország
- Izland
- Írország
- Japán
- Hollandia
- Portugália
- Románia
- Szlovénia
- Ukrajna
- Luxemburg
Az alábbi térképen az európai tagországok szerepelnek, kék színnel jelölve:
Az összefogás gazdasági tekintetben jelentős erőt képvisel, hiszen GDP terén a második legnagyobb pénzügyi centrumot képezik az USA után, megelőzve Kínát. Katonai téren viszont egyelőre gyengék, ám az elmúlt egy hónapban megfogalmazott terveik végrehajtásával ez sokat változhat. Céljuk Ukrajna megvédésén túl, a leginkább fenyegetett Kelet-európai országok megvédése.
Az Oroszország által leginkább fenyegetett országok:
A térképen feltüntetett és kiemelt régió 8 országa (Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia és Bulgária + Moldávia) csak a Hajlandóak Koalíciójától remélhet segítséget, az USA és Kína magára hagyja a térséget, ha Oroszország egyszer valóban megtámadja a területet.