Izrael a Hamasszal áll háborúban a tavaly októberi palesztin támadás óta (melynek során gázai fegyveresek 1139 izraelit megöltek 240 embert pedig elraboltak). A harc azóta folyik szakadatlanul az IDF (Israel Defense Forces) és a Hamasz között, mert a zsidó állam a Hamasz teljes elpusztítását tűzte ki céljául. Közben azonban a válság eszkalációja is megindult: előbb a jemeni huszik, majd a libanoni Hezbollah aktivizálódott, végül a mindkettőt támogató Irán is harcra készül a legfrissebb hírek szerint. A közvetett ok a sok-sok éve tartó izraeli - iráni ellentét, közvetlen ok pedig részint a Gáza elleni izraeli támadás illetve az irániak által támogatott Hamasz és Hezbollah vezetők napokban történt likvidálása. (Előbb Ismail Haniyeh ölték meg Teheránban egy izraeli drónnal, majd hasonló módon végeztek Bejrútban Fuad Shukurt Hezbollah vezetővel is. Mindkét támadás július végén történt.)
A kép forrása: www.tn.com.ar (France 24)
A közelgő közel-keleti háború egy olyan komplex küzdelem lesz, melyben Izrael egyszerre lesz kénytelen harcolni délen a gázai övezetben, északi határi mentén Libanon fegyvereseivel és az esetleges közvetlenül érkező iráni erőkkel (bombázókkal, drónokkal, vadászgépekkel vagy rakétákkal). Érdemes azonban áttekinteni az erőviszonyokat a háború küszöbén.
Az egyes országok katonai erejét nyilvátartó (és folyamatosan korrigáló) globalfirepower szerint a Közel-keleten 5 olyan katonai közép-hatalom van, mely közel hasonló katonai potenciállal rendelkezik: Törökország (a 8. katonai hatalom a világon), Pakisztán (9. helyen), Irán (a világ 14.legerősebb hadseregével), Egyiptom mely a 15. helyen áll és végül Izrael, mely jelenleg a 17. helyen áll. A felsoroltak közül a kibontakozó közel-keleti háborúban érintett lesz Irán és Izrael mint legfontosabb harcolok felek, illetve talán Egyiptom is.
Ám az összevetés szerint Irán nagy falat lehet az IDF számára, mert bár az izraeli hadsereg modernebb és nagyobb katonai költségvetéssel rendelkezik, illetve több vadászgéppel, az egyéb méreteket tekintve (élőerő, szárazföldi eszközök ... stb) Irán jócskán megelőzi.
Döntő tényező az is, hogy melyik hadviselő felet mely országok támogathatják: Iránt a proxi szervezetei mellett (Hezbollah, huszik) segíthetik bizonyos arab országok, Izraelt pedig az Egyesült Államok támogatja, mely jelentős csapásmérő erőt állomásoztat a Földközi tengeren. Kérdéses azonban a többi térségbeli hatalom viselkedése egy esetleges Közel-keleti háborúban, Izrael és Irán (illetve szervezetei) között. Főként Oroszország nagy kérdőjel: egyrészt a kezén van Szíria jelentős része (tengerparti bázisok), másrészt katonai fegyverzet-szállítmányokat bonyolít Iránnal így többszörösen érintett a Közel-keleten.