Április 14-én új szakaszhatárhoz érkezik az orosz-ukrán háború, mert Ukrajna népe ekkor mondhatja majd el, hogy kerek 50 napja állja a sarat a világ második legerősebb hadseregének kikiáltott orosz haderő támadásaival szemben. Ráadásul mindezt úgy, hogy egyetlen nagyvárosa sem esett még el. Csak történelmi emlékeink felfrissítéseként rögzítenénk: Lengyelország 27 napig tudott ellenállni Hitler hadseregének (ekkor esett el Varsó), Franciaország fővárosába Párizsba pedig 35 nappal a támadás megindulása után vonult be a Wehrmacht. Ukrajna viszont már most 50 napnál jár és még senki nem látja háború végét, mely az amerikaiak szerint akár évekig is elhúzódhat.
Mariupol április 7-én. A kép forrása: edition.cnn.com
Oroszország pedig valóban bevetette amit tudott: láthattunk Ukrajnában modern harci helikoptereiből, harckocsijaiból, vadászgépeiből és hiperszonikus rakétáiból is, igaz mindegyikből csak nagyon keveset.
Putyin Ukrajnában vezényelte tömeggyilkosságokra szakosodott iszlamista csecsen harcosait és legjobb tábornokait is, legújabban a Szíriában edződött Alexandr Dvornyikov tábornokot. Ám úgy tűnik mindez még mindig kevés. Sőt kiderült: nagyon sok minden csak mítosz az orosz hadsereggel kapcsolatban, például az is, hogy modern haditechnikai eszközei nagy számban volnának jelen fegyveres erőinél. Éppen ellenkező a helyzet: a modern fegyvereik egy része kísérleti stádiumban van (pl Armata harckocsi), másik része, pedig csak kis darabszámban lett legyártva.
Ugyanakkor tény, hogy bár lelepleződött az orosz haderő elavult jellege (és csak nyomokban modernizált mivolta), így is Putyiné a világ egyik legnagyobb hadserege (bár atomfegyverei nélkül ma már a szakértők nem tennék az orosz fegyveres erőket a világ első 5 leg-ütőképesebb hadserege közé. Atomfegyverek terén viszont az atomhatalmak élén áll.) Ukrajnának így is egy közel 1 milliós armadával kell szembenéznie (még ha most csak 200 - 250 ezer van is belőlük Ukrajnában), mely armada óriási tartalékokkal rendelkezik. Eközben Ukrajna egyre inkább a nyugati hatalmakkal kialakult köldökzsinórra van utalva, melyen keresztül folyamatosan kapja a katonai eszközöket, ám ezek nélkül valószínűleg összeomlana.
Orosz T-72B harckocsik Ukrajnában
De ki kell mondjuk: Ukrajna még ha nyugati fegyverekkel is, de óriási csodát visz véghez: nem adja fel és heroikus küzdelmet folytat egy hatalmas túlerővel szemben.
Jelenleg úgy néz ki, hogy egyik fél sem adja fel céljait: Ukrajna a végsőkig védelmezi városait, Putyin pedig gőgös diktátorként még saját népének életszínvonalát is beáldozza a győzelemért. A szitu egyértelműen patthelyzet: Oroszország a szankciók dacára is évekig kitarthat, mert olaj és földgáz eladásaiból simán képes finanszírozni a harcokat (és állama működését) a világ pedig nem képes lemondani az orosz energiahordozókról. Mindig lesz, aki megvegye azokat (most épp úgy néz ki, ha Európa csökkentene a vásárlásból, India megveszi a kieső hányadot, így Putyin "pénzénél marad"). Közben az egyetlen féknek vehető orosz lakossági nyomással sem lehet kalkulálni (mint mondjuk egy nyugati demokráciában), hiszen az orosz nép végtelen sokáig képes tűrni, ezt történelme sokszorosan bebizonyította.
A kép forrása: wired.com
Az elhúzódó háború pontosan addig tart, amíg a nyugat táplálja az ukrán hadsereget. Ha a táplálás megszűnik, az ukránokat legyőzik. Ami most biztosra vehető: Putyin soha nem fogja kivonni erőit Ukrajnából, bármilyen szankciókat kap is. Az orosz diktátor akár hosszú évekig is finanszírozni tudja a háborúját, mert a Föld 200 országából folyamatosan lesznek jelentkezők energia-hordozóira.
Ukrajna előtt pedig respect, mert amit népe a halál 50 napjában eddig véghezvitt az előtt le a kalappal, az a hősiesség legmagasabb foka.
Posztunk címe "A halál 50 órája" című, 1965-ös, második világháborús amerikai filmre utal, mely egy megtörtént, pusztító háborús offenzívát mutat be